close
تبلیغات در اینترنت
انتخاب رشته
بستن پنجره
با کليک بر روي +1 سایت ما را در گوگل محبوب کنيد.
به ما +1 بدهيد!
کمی طاقت داشته باشید...

وی ست

مرجع دانلود فیلم و سریال

امروز سه شنبه 25 تیر 1398 روز خوبی داشته باشید.

مکان تبلیغات شما
آخرین ارسالی های انجمن
درخواست فیلمفیلم های درخـــواستی خودر را از طریق لینک زیر به گوش ما برسانید .
خبر نامه با عضویت در خبرنامه از آخرین اخبار مطالب و سایت ما با خبر شوید .
تبلیغات
انتخاب رشته دانشگاه آزاد
انتخاب رشته دانشگاه آزاد
 • نویسنده : رسول
 • ارسال شده در تاریخ سه شنبه 22 مهر 1393 و ساعت 17:19
 • بازدید : 92
 • نظرات : تا
 • ادامه مطلب
 • برای دانلود به ادامه مطلب بروید موضوعات

در ابتدا به معرفی دانشگاه آزاد و برخی تعاریف می‎پردازیم و در آخر چگونگی انتخاب رشته و تفاوت آن با آزمون سراسری را شرح می‎دهیم.

 

دانشگاه به عنوان یک نهاد اجتماعی یکی از ارزشمندترین منابعی است که جامعه برای پیشرفت و توسعه در اختیار دارد. این نهاد به جهت نقش تعیین‎کننده‎ای که در تولید و انتقال دانش دارد به عنوان یکی از شاخص‎های تعیین میزان توسعه‌ی کشورها مد نظر قرار گرفته است. با توجه به رشد قابل ملاحظه‌ی متقاضیان آموزش عالی کشور و محدودیت ظرفیت پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی، انتخاب شیوه های نوین گزینش علمی دانشجو به جهت انتخاب اصلح اجتناب‎ناپذیر می‎باشد. لذا لازم است کلیه‌ی منابع و امکانات جهت تدوین و پیاده‎سازی شیوه‎های جدید گزینش علمی با استفاده از فن‎آوری‎های روز دنیا برای صحت و دقت این امر به کار گرفته شود. دانشگاه آزاد اسلامی در این راستا و در پی تأمین اهداف کمی و کیفی منبعث از رهیافت‎های موجود در برنامه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از طریق برگزاری آزمون سراسری در مقاطع مختلف تحصیلی اقدام به پذیرش دانشجو می‎نماید.

الف)توضیحات درباره اصطلاحات

 

- آزمون سراسری دانشگاه: این آزمون برای ورود فارغ‎التحصیلان دوره نظام قدیم متوسطه یا پیش‎دانشگاهی نظام جدید به دانشگاه به منظور تحصیل در دوره‎های کاردانی، کارشناسی و دکتری حرفه‎ای انجام می‎شود. آزمون سراسری شامل دو آزمون شماره یک (رشته‎های غیرپزشکی) و شماره دو (رشته‎های علوم پزشکی) می‎باشد. جهت ایجاد تسهیلات برای داوطلبانی که به دلایل مختلف نمی‎توانند در دوره‎های تمام وقت دانشگاه آزاد اسلامی به تحصیل بپردازند، نظام آموزشی پاره‎وقت نیز در برخی رشته‎های غیرپزشکی در مقطع کارشناسی در تعدادی از واحدهای دانشگاهی برقرار می‎باشد.

 

- نظام آموزشی دانشگاه: آموزش در دانشگاه آزاد اسلامی براساس نظام واحدی است. در این نظام هر درس با توجه به سرفصل و حجم مطالب از یک، دو، سه و چهار واحد درسی تشکیل شده است. دانشجویان در هر نیم‎سال تحصیلی با انتخاب تعدادی از دروس براساس ضوابط مربوط و حضور در کلاس‎های نظری و عملی آن‎ها در پایان نیم‎سال تحصیلی در امتحان آن دروس شرکت می‎نماید و پس از موفقیت در امتحان کلیه‌ی دروس فارغ‎التحصیل می‎شوند.

 

- نظام آموزشی تمام وقت: این نظام آموزشی برای دانشجویانی است که تمامی وقت خود را صرف تحصیل در دانشگاه می‎نماید و کلاس‎های درس آن‎ها ممکن است صبح یا عصر یا هر دو وقت باشد. حداکثر طول مدت تحصیل در نظام آموزشی تمام وقت برای دوره کاردانی 3 سال، کارشناسی 6 سال و دکتری حرفه‎ای 9 سال (برای افراد مشمول وظیفه عمومی 8 سال) می‎باشد.

 

- نظام آموزشی پاره‎وقت: در جهت پاسخ‎گویی به نیاز داوطلبانی که به هر دلیل نمی‎توانند در دوره تمام وقت دانشگاه آزاد اسلامی به تحصیل بپردازند، نظام آموزشی پاره‎وقت به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز رسیده است. در مقطع کارشناسی رشته‎های غیرپزشکی در تعداد زیادی از واحدهای دانشگاهی ایجاد شده است. حداکثر مدت مجاز تحصیل در نظام آموزشی پاره‎وقت بیش از حداکثر مدت مجاز تحصیل در نظام آموزشی تمام وقت می‎باشد.

 

 قابل ذکر است که به فارغ‎التحصیلان این نظام آموزشی مانند نظام آموزشی تمام وقت مدرک تحصیلی رسمی مربوط به نظام آموزشی پاره‎وقت اعطاء خواهد شد و فارغ‎التحصیلان این نظام نیز می‎توانند در آزمون ورودی مقاطع تحصیلی بالاتر شرکت نمایند.

 

- گروه: رشته‎های مختلف دانشگاه در آزمون شماره یک (رشته‎های غیرپزشکی) با توجه به مواد آزمون تخصصی آن‎ها، به پنج گروه «ریاضی و فنی مهندسی»، «علوم تجربی، کشاورزی و دامپزشکی»، «علوم انسانی»، «زبان‎های خارجی» و «هنر» تقسیم می‎شود. گروه مربوط به رشته‎های آزمون شماره 2 (رشته‎های علوم پزشکی) مستقلاً به نام «گروه علوم پزشکی» نامیده می‎شود.

 

- مجموعه: رشته‎هایی از یک گروه که مواد آزمون آن‎ها یکسان است، مجموعه نامیده می‎شود.

 

- زیرمجموعه: رشته‎های از یک مجموعه که ضرایب آن‎ها یکسان است؛ زیرمجموعه نامیده می‎شود.

 

- واحد دانشگاهی: دانشگاه آزاد اسلامی در شهرهای مختلف داخل کشور و دو کشور خارجی دارای تشکیلات دانشگاهی به نام «واحد دانشگاهی» است که تعداد آن در حال حاضر بالغ بر 230 واحد و 150 مرکز آموزشی می‎گردد.

 

- حوزه امتحانی: هر داوطلب می‎تواند یکی از شهرهای مجاز را به عنوان محل برگزاری آزمون خود انتخاب نماید.

 

- رشته: هر واحد دانشگاهی با توجه به نیاز منطقه و هم‎چنین تصویب مراجع ذی‌صلاح دارای رشته‎های تحصیلی مختلفی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکتری حرفه‎ای است.

 

رشته/ شهر: ترکیب نام رشته و نام واحد دانشگاهی رشته / شهر نامیده می‎شود.

 

رشته / شهر انتخابی: هر داوطلب می‎تواند برای شرکت در آزمون شماره 1 (غیرپزشکی) 6 رشته / شهر از یک مجموعه و در گزینش نظام آموزش پاره‎وقت 4 رشته / شهر از همان مجموعه غیرپزشکی را انتخاب و در فرم درخواست ثبت‎نام اینترنتی خود در قسمت مربوطه قید نمایند. داوطلبانی که مایل به شرکت در آزمون شماره یک (رشته‎های غیرپزشکی) و گزینش نظام آموزش پاره‎وقت توأماً هستند، لازم است کلیه‌ی رشته‎های موردنظر خود را از یک مجموعه انتخاب نمایند. ضمناً داوطلبان شرکت در آزمون رشته‎های گروه علوم پزشکی می‎توانند چهار رشته / شهر را از مجموعه 7 انتخاب نمایند.

 

رشته / شهر انتخابی اول اصلی: رشته / شهر انتخابی اول (اصلی) رشته / شهری است که داوطلب شرکت در آزمون‎های شماره یک؛ شماره دو و یا گزینش نظام آموزشی پاره‎وقت، آن را به عنوان دومین رشته / شهر انتخابی خود (در فرم درخواست ثبت‎نام اینترنتی اعلام می‎نماید. لازم به ذکر است که گزینش مرحله اول تنها براساس رشته / شهرهای انتخابی اول (اصلی) انجام خواهد شد داوطلبانی که در هر یک از آزمون‎های فوق شرکت می‎نمایند جهت شرکت در آزمون باید به حوزه امتحانی انتخابی خود مراجعه نمایند.

 

رشته / شهر انتخابی دوم به بعد: رشته / شهرهای انتخابی دوم به بعد رشته / شهرهایی است که داوطلب در هر یک از آزمون‎ها در صورت تماس می‎تواند آن‎ها را به ترتیب اولویت به تعداد زیر انتخاب و در فرم درخواست ثبت‎نام اینترنتی در قسمت مربوط مشخص نماید.

 

آزمون شماره یک (رشته‎های غیرپزشکی)، پنج انتخاب، آزمون‎ شماره دو  رشته‎های علوم پزشکی و نظام پاره‎وقت، سه انتخاب.

 

رشته / شهر انتخابی دانشگاه: این رشته / شهر توسط داوطلب انتخاب نمی‎شود بلکه داوطلب با انتخاب گزینه مربوط در فرم درخواست ثبت‎نام اینترنتی به دانشگاه اختیار می‎دهد تا نمره او را برای رشته / شهرهای هم مجموعه با رشته / شهر انتخابی اول وی که ظرفیت آن‎ها در گزینش‎های مرحله اول و دوم تکمیل نگردیده است مقایسه و در صورت کسب حد نصاب نمره، نام او را به عنوان قبول در آن رشته / شهر اعلام نماید.

 

انتخاب رشته / شهرهای مربوط به نظام آموزشی پاره‎وقت: هر داوطلب براساس مقررات مربوط به نظام آموزشی پاره‎وقت در صورت تمایل، می‎تواند علاوه بر شرکت در آزمون‎های شماره یک و دو، در گزینش مربوط به رشته / شهرهای پاره‎وقت نیز اعلام آمادگی نماید و یک تا چهار رشته / شهر از رشته / شهرهای مربوط به نظام آموزشی پاره‎وقت (مطابق با استان بومی) در فرم درخواست ثبت‎نام اینترنتی قید نماید.

 

- معدل کتبی: نمره‎ای است که از میانگین وزنی (حاصل‎ضرب تعداد واحدهای دروس نهایی در نمره کتبی مأخوذ به تقسیم بر تعداد کل واحدهای دروس نهایی) نمرات امتحانات نهایی پایه‌ی سوم متوسطه به دست می‎آید.

 

- نمره حد نصاب قبولی: در گزینش آزمون سراسری این دانشگاه برای هر یک از رشته‎های تحصیلی (به تفکیک مقطع تحصیلی) بدون توجه به واحد دانشگاهی نمره‌ی حد نصاب قبولی یکسانی تعیین می‎گردد.

 

- سوابق تحصیلی: منظور از سوابق تحصیلی نمرات امتحانات کتبی نهایی می‎باشد که پس از تراز با توجه به مصوبات مربوطه به میزان 25% (در حال حاضر) نسبت به سوابق تحصیلی موجود داوطلب در نمره کل نهایی اعمال خواهد شد.

 

- دانشجوی بومی: با توجه به شرط پذیرش برخی از محل‎های دانشگاهی در مورد پذیرش دانشجوی بومی، لازم است «دانشجوی بومی» تعریف شود. در تعریف، دانشجوی بومی به فردی اطلاق می‎شود که حایز یکی از سه شرط زیر باشد:

 

1- سه سال آخر تحصیلات در دوره نظام قدیم متوسطه یا پیش‎دانشگاهی نظام جدید در یکی از مناطق تابع استان باشد.

 

2- محل تولد وی طبق مندرجات شناسنامه در یکی از شهرها یا بخش‎های تابع استان باشد.

 

3- محل سکونت داوطلب یا والدین او قبل از پذیرفته شدن در آزمون در محدود استان مربوطه باشد.

 

ب) روش گزینش علمی دانشجو و نحوه‌ی انتخاب رشته / شهرهای آزمون غیرپزشکی، پزشکی و گزینش پاره وقت

 

- مواد امتحانی: مواد امتحانی کلیه‌ی گروه‎ها شامل دو بخش دروس عمومی و دروس اختصاصی است. مواد امتحانی گروه زبان‎های خارجه منحصراً شامل «دروس عمومی» خواهد بود.

 

روش گزینش علمی: گزینش علمی دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به نمره‌ی کامل و نمره‌ی تراز دروس تخصصی داوطلب در رشته‎های انتخابی به شرح زیر انجام می‎گردد.

 

- به هر پاسخ صحیح سه نمره‌ی مثبت و به هر پاسخ غلط یک نمره‌ی منفی تعلق می‎گیرد و سؤالات بدون جواب دارای نمره‎ای نمی‎باشد.

 

- نمره‌ی تراز دروس تخصصی و دروس عمومی در هر زیر مجموعه با توجه به ضرایب دروس محاسبه می‎گردد.

 

- نمره‌ی کل داوطلب براساس مجموع نمره تراز و دروس تخصصی و نمره تراز دروس عمومی محاسبه و تعیین می‎شود.

- پذیرش دانشجوی خواهران: برای واحدها و مراکز دانشگاهی که بعد از عنوان رشته‎های آن‎ها علامت (دایره تو پر) درج شده است فقط از داوطلبان خواهر بومی سطح استان محل استقرار آن‎ها خواهد بود. هم‎چنین پذیرش دانشجو در رشته‎های نظام آموزشی پاره‎وقت فقط از بین داوطلبان بومی سطح استانی که محل دانشگاهی مورد نظر آنان در استان قرار دارد صورت می‎گیرد.

 

- رشته / شهرهایی که علامت (*) مشخص شده‎اند، الزاماً باید به عنوان رشته / شهر اول (اصلی) انتخاب شوند و نمی‎توان آن‎ها را در ردیف انتخاب‎های دوم به بعد قرار دارد.

 

- بعد از نام بعضی از رشته‎های واحدهای پزشکی تهران ـ تهران جنوب) تهران شمال، علوم دارویی تهران، علوم تحقیقات، تهران غرب و تهران مرکزی علامت «» درج شده که نشان‎گر وجود این رشته‎ها در یک یا چند واحد دیگر مستقر در تهران می‎باشد. به منظور حفظ تعادل بین نمره‌ی آخرین نفرات پذیرفته شده‌ی هر یک از این رشته‎ها در تمامی واحدهای مذکور، ممکن است اسامی تعدادی از داوطلبان که حداقل نمره‌ی تعیین شده را به دست آورده‎اند، لیکن به واسطه تکمیل ظرفیت مصوب واحد مورد نظرشان امکان پذیرش نداشته‎اند به عنوان قبولی در دیگر واحد مجری مستقر در تهران اعلام می‎گردد.

 

 

ارسال به تلگرام

برچسب ها : انتخاب رشته , دانشگاه آزاد ,

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
 • پیشنهادی
 • پربازدید
 • جدید
 • نظرات

تبلیغات

آمار سایت

 • کل مطالب : 361
 • کل نظرات : 38
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 7
 • بازدید امروز :153
 • باردید دیروز : 170
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 323
 • بازدید ماه : 2,922
 • بازدید سال : 49,748
 • بازدید کلی : 378,095
 • آرشیو

  نویسندگان

  چت باکس

  ارشيو پيغام کوتاه   
   

  لینک دوستان

  تبادل لینک هوشمند

  تبادل لینک هوشمند : برای تبادل لینک ابتدا مارا دقیقا به این صورت با عنوان وی ست مرجع تحصصی دانلود فیلم وآدرس http://www.weset.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد

  عنوان :
  آدرس :
  کد : کد امنیتیبارگزاری مجدد

  کاربران

  جستجو


  صفحات جداگانه

  عضویت سریع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد